top of page

Modi kod Putina: Ko Indiji nudi više?

  • Writer: Armin Sijamić
    Armin Sijamić
  • Jul 17, 2024
  • 9 min read

Prošle sedmice u posjetu Rusiji došao je indijski premijer Narendra Modi. Prije zvaničnog dijela posjete Modi je boravio u rezidenciji Vladimira Putina i s njim „neoformalno“ razgovorao o onome o čemu su dvije delegacije govorile dan poslije. Modijeva posjeta Rusiji nije ništa drugo nego nastavak politike Indije da gleda isključivo svoj interes, bez obzira šta od njih drugi očekuju.


Foto: Narendra Modi i Vladimir Putin


Od svog osamostaljena od krune u Londonu, Indija je važan faktor na međunarodnoj političkoj sceni, ako ni zbog čega drugog onda zbog svoje brojne populacije. Za sebe Indija će reći da je i prije toga ona bila značajna država, odnosno jedna od najvećih civilizacija u historiji planete.


Posljednjih decenija, a posebno pod vodstvom nacionaliste Modija, Indija je postala država od čijeg svrstavanja može zavisiti politika Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Sa Indijom u svom taboru svaka strana ima puno veće šanse da pobijedi. U prilog tome navedimo da je Indija prošle godine postala najmogoljudnija država svijeta i da tamo svake godine diplomira 1,5 miliona inžinjera. Neki autori tvrde da Indija ima šansu da postane „nova Kina“, odnosno da firme sa Zapada mogu svoj fokus prebaciti na tu zemlju, pod uslovom da se ona politički okrene ka Zapadu.


Međutim, Modijeva Indija igra isključivo na kartu interesa te države, ne mareći puno za upozorenja iz Sjedinjenih Država, za želje Kine ili stav Rusije. A za razliku od svojih prethodnika Modi nastupa agresivnije na međunarodnoj političkoj sceni, često bez velikih riječi i najava.


Pored Modija, glavnu ulogu u oblikovanju današnje indijske vanjske politike imao je ministar vanjskih poslova Subrahmanyam Jaishankar, koji je na tu poziciju došao 2019. godine, diplomata sa iskustvom i znanjem kakvih danas rijetko ima bilo koja država. On je i autor knjige „Indijski način: Strategije za neizvjestan svijet“, a kao ambasador služio je u Sjedinjenim Državama i Kini.


Iako na osnovu par izjava nije moguće ocijeniti nečiju politiku, za razumijevanje prošlosedmične Modijeve posjete Putinu, navedimo dvije, premijera i ministra vanjskih poslova.


Tražeći reformu Ujedinjenih nacija i mjesto za Indiju u Vijeću sigurnosti, Modi je objašnjavao poziciju i politiku svoje države „Kada smo bili jaki nikada nismo bili prijetnja svijetu, a kada smo bili slabi nikad nismo bili teret svijetu“, rekao je Modi u oktrobru 2020. godine.


„Ovo je vrijeme za nas da se angažujemo sa Amerikom, upravljamo Kinom, kultivišemo Evropu, ponovo uvjerimo Rusiju, uvedemo Japan u igru, privučemo susjede, proširimo susjedstvo i proširimo tradicionalne konstituente podrške“, napisao je Subrahmanyam Jaishankar u pomenutoj knjizi, a jednom prilikom objašnjavao je javnosti da Indija ne vodi politiku protiv nekoga, već za nešto i da Indiju stav bilo koje države ne obavezuje.


Iza ovakve samouvjerenosti stoji tačna kalkulacija – Indiju ne želi niko izgubiti, odnosno svi je žele upotrijebiti protiv suprotne strane. Kao primjere tome navedimo da je Indija nedavno odlučila kupovati iransku naftu i ulagati u iranske pomorske luke u namjeri da se poveže na trasu koja će ići od Perzijskog zaljeva, preko Kaspijskog mora, do Rusije, uprkos prijetnji Washingtona da će im uvesti sankcije i što se na kraju nije desilo, te da Putin nije došao na samit G20 u Indiji, jer za njim postoji međunarodna potjernica za zločine u Ukrajini.


Putin dočekao „dragog prijatelja“


Dočekujući Modija u svojoj rezidenciji prošlog ponedjeljka, Putin je zagrlio gosta i pozdravio ga kao „dragog prijatelja“ i rekao da je „veoma sretan“ što ga vidi. „Naši zvanični razgovori su sutra, dok danas u ovom udobnom, prijatnom okruženju vjerovatno možemo da razgovaramo o istim pitanjima, ali nezvanično“, rekao je Putin. „Imate svoje ideje. Vi ste veoma energična osoba, sposobna da postigne rezultate u interesu Indije i indijskog naroda. Rezultat je očigledan.Indija je čvrsto rangirana kao treća po veličini svjetska ekonomija“, rekao je Putin.


Modi se prisjetio nedavnih izbora u svojoj zemlji, rekavši da mu je „narod Indije dao priliku da služi domovini.“Na to je Putin odgovorio da je on „posvetio cijeli svoj život služenju indijskom narodu i oni to mogu da osete.“ Potom je Modi odgovorio sa osmijehom: „U pravu ste, imam samo jedan cilj – to su ljudi i moja država.“


Modijeva posjeta je počela nekoliko sati nakon što je u ruskom napadu u Ukrajini ubijeno preko četrdeset osoba, uključujući djecu. A onda je zagovornik realpolitike održao govor iz udžbenika idealpolitike. „Radujem se razmatranju svih aspekata bilateralne saradnje sa svojim prijateljem predsjednikom Vladimirom Putinom i razmjeni perspektiva o raznim regionalnim i globalnim pitanjima“ i dodao da Indija želi da igra ulogu podrške za miran i stabilan region. „Bilo da se radi o ratu, sukobu ili terorističkom napadu, svaka osoba koja vjeruje u čovječanstvo povrijeđena je gubitkom života“, rekao je. „Kad stradaju nedužna djeca, srce krvari i ta je bol jako zastrašujuća.“


Ovdje navedimo da Indija ne podržava niti osuđuje napad Rusije na Ukrajinu. Ovakav stav Indije Kijev je označio kao razočaravajući, jer za sebe kaže da je „najveća demokratija na svijetu“.


Washington je brzoreagovao na Modijevu posjetu Moskvi. Ambasador u Indiji Eric Garcetti je u četvrtak rekao da „nijedan rat više nije daleko“ u međusobno povezanom svijetu, tvrdeći da se ne treba samo zalagati za mir, već i poduzeti konkretne akcije protiv onih koji ne igraju po miroljubivim pravilima, ističući da zna „da Indija voli svoju stratešku autonomiju“ i da „moramo znati da smo prijatelji od povjerenja, braća i sestre i kolege u trenucima potrebe.“


Iza Putinove slatkoriječivosti, i nagrađivanja Modija najvišom državnom nagradom, stoji želja da se Indija ne svrsta uz Zapad, a što je Rusija spremna „platiti“, dok se iza Modijevih neutralnih formulacija, kojima ne pribjegava njegov ministar Subrahmanyam Jaishankar, krije goli interes – nafta, tehnologija i rusko oružje koje Indija od Hladnog rata nabavlja da bi parila Kini i Pakistanu.


U decembru prošle godine u Moskvi su razgovarali ruski ministar vanjskih poslova Sergey Lavrov i Subrahmanyam Jaishankar, a tema je bila indijsko oružje. Lavrov je rekao da Moskva poštuje želju Indije da proširi listu dobavljača vojne opreme, ali i da je spremna podržati želju New Delhija da potrebnu opremu proizvodi u Indiji.


Suštinski, ova ponuda je odgovor Moskve na dogovor koji je Modi u junu prošle godine sklopio sa američkim predsjedikom Joesphom Bidenom, u namjeri da Indiju ojača u okršaju protiv Kine, kada je Washington pristao da General Electric u Indiji proizvodi motore za indijske zračne snage, da NASA pomogne indijski svemirski program i da New Delhi kupi američke dronove MQ-9B Sea Guardian, koji spadaju među najbolje u svijetu. Indija je tada dobila investiciju kompanije Applied Materials, koja proizvodi alate za pravljenje poluprovodnika, a kompanija za proizvodnju poluprovodnika Micron Technology će uložiti 2,7 milijardi dolara, dok će kvalifikovani indijski radnici lakše dolaziti u SAD da uče i rade.


Šta žele Moskva i New Delhi?


Dolazak Modija u Moskvu je prvorazredni politički događaj, ali je ostao u sjeni NATO samita u Washingtonu koji se održao tih dana. Putinu je Modijeva posjeta bila dokaz njegove tvrdnje da Rusiju nije moguće izolovati. Sa druge strane, Modi je došao da vidi ponudu starog saveznika.


Mediji sa Zapada su pisali da će Ukrajina biti važna tema razgovora u Moskvi, ali to vjerovatno nije bio slučaj. Indija ne može uraditi gotovo ništa da zaustavi rat u Ukrajini, osim da kazni svoju i rusku ekonomiju prekidom kupovine ruske nafte, a napetost u odnosima Zapada, Kine i Rusije daje im priliku da iskoriste različite tabore. Stav dijela medija da će Modi kritikovati Putina zbog toga što je nekolicina indijskih građana završila na frontu u Ukrajini, nakon što su se prijavili da radedruge poslove za vojsku, bio je pogrešan. Ako se o tome i govorilo, nije javno.


Indiji trebaju energenti, tehnologije i strana ulaganja i Rusija tu može pomoći. Od početka ruske agresije na Ukrajinu, Indija je kupovala rusku naftu po sniženim cijenama, usljed nemogućnosti Kremlja da naftu proda Evropi. Prema novini India Express, od aprila 2022. do maja 2024. godine Indija je tako uštedila 10,5 milijardi dolara. Procjenjuje se da će do 2075. indijska ekonomija postati druga u svijetu, odmah iza Kine. To znači da bi Indija prema toj računici uvećala svoju ekonomiju za petnaest puta. Njen trenutni bruto domaći proizvod je kao kineski 2007. godine.


Kada je Modi boravio kod Bidena izjavio je da je otvoreno „novo poglavlje“ u odnosima dvije sile koje su u „strateškom partnerstvu“. Takve snažne riječi u Moskvi nije izrekao, ali gore navedeni popis američkih investicija bio je u zraku. Rusija i Indija će proširiti saradnju u svemiru, dvije strane će „istražiti izglede za obostrano korisnu saradnju u razvoju, proizvodnji i upotrebi raketnih motora“ i razgovaranoje zajedničkoj proizvodnji oružje, uključujući proizvodnju novih tipova, a dva lidera posjetila su izložbu kako bi vidjeli napredak Rusije u nuklearnoj tehnologiji.


Međutim, Modi je odlučio podići uloge i razgovarati sa Putinom o onome u čemu Rusija već uspostavlja veze sa Kinom i Iranom – sistem plaćanja oslobođen američkog uticaja.


Potpisano je petnaest dokumeneta, saopštio je Kremlj, ali svi ti sporazumi su manje važnji od tema o kojima je razgovarano. Drugim riječima, na rusku pruženu ruku Indija je odgovorila čekanjem američke reakcije. Ovaj potez tempiran je pred naredni samit BRICS-a koji će Rusija u oktobru organizovati u Kazanju, a na kome će jedna od glavnih tema biti međunarodni monetarni i finansijski sistem koji omogućava transakcije u nacionalnim valutama. Modi je potvrdio učešće na tom samitu, nakon što se prije dvije sedmice nije pojavio na samitu Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS), te je pozvao Putina da posjeti Indiju naredne godine.


Dok ne dođe do realizacije onoga o čemu se pregovaralo, ako do toga i dođe, Putin će se morati zadovoljiti s tim da je još uvijek u igri. Rat u Ukrajini smanjio je ruske isporuke oružja Indiji, koja je krenula u razvijanje vlastitih, kao i u kupovinu od Sjedinjenih Država, Francuske, Izraela i Italije, mada indijska vojska treba rusku podršku u održavanju onoga što je već u Rusiji nabavila.


Iako je Indija počela da kupuje iransku naftu, kao i svaku koju nađe jeftino na tržištu, one se neće moći osloboditi ruske u bliskoj budućnosti. To je Indiji donijelo deficit u trgovini sa Rusijom od 57 milijardi dolara u protekloj fiskalnoj godini. Putinu je to u ovom trenutku jako važno, jer je Indija sada najveći kupac ruske nafte. Ukupna trgovina dvije zemlje prošle godine iznosila je 65 milijardi, što će reći da Indija u Rusiju izvozi malo,većinom lijekove i druge farmaceutske proizvode, opremu za telekome ipomorstvo, zatim mašine i čelik. Pored naftei oružja Indija iz Rusije uvozi, ugalj, koks, bisere, drago i poludrago kamenje, đubrivo, biljno ulje, zlato i srebro.


Šanse postoje, ali i rizici


Moskva, Teheran i New Delhi su 2000. godine potpisali, a dvije godine kasnije i ratifikovali sporazum o gradnji koridora (Koridor „Sjever-jug“) koji bi trebao povezati Moskvu, preko Kavkaza, Kaspijskog mora i Perzijskog zaliva sa lukama u Indiji. Projekat nije mnogo napredovao zbog visokih troškova i političkih razloga, sve dok posljednjih mjeseci Iran nije snažnije krenuo u njegovu realizaciju, uz pomoć Rusije. Iranu je jasno da bi od trgovine Rusije i Indije preko svoje teritorije imao ogromnu korist. Očekivalo se da će i ovo biti tema razgovora Modija i Putina, ali i koridor između glavne indijske luke Chennai i Vladivostoka na ruskom Dalekom istoku, dakle uz kineske obale. Ipak, o tome javnost poslije sastanka nije čula mnogo.


Insistiranje na ovim temama vjerovatno je odgovor na jedan drugi koridor koji razvija Zapad, povezujući se sa Indijom. U septembru sa samitu G20 Biden je objavio da se kreće u realizaciju željezničkog i pomorskog povezivanja Indije i Evrope, preko Ujedinjenih Arapskih Emirata, Saudijske Arabije, Izraela, Kipra i Grčke. Evropska unijaje dala podrškusporazumu, koji je već dobio ime IMEC, kao akornim engleskih riječi za Indiju, Bliski istok, Evropu i koridor.


Drugim riječima, na svaki veliki sporazum koji neko nudi Indiji, druga strana odgovara sličnim prijedlozima. Neki smatraju da je se ovakvim inicijativama sa Zapada Indija već napravila distancu od ruskih i kineskih, odnosno BRICS-a i ŠOS-a. Ali, razgovori Modija i Putina o sistemu plaćanja bez američkog uticaja govore da je stvar daleko od dogovorene i da Zapad mora ponuditi više.


Indija je članica Quad sa Sjedinjenim Državama, Japanom i Australijom, a koji ima cilj da obuzda Kinu u Azijsko-pacifičkom regionu. To znači da Indija Kinu, svog „saveznika“ iz BRICS-a i ŠOS-a – koji su zamišljeni u Moskvi i Pekingu kao alat za slom dominacije Zapada, vidi kao prijetnju. Sa druge strane, Kina strahuje da bi ulaganja Zapada u Indiju moglo nanijeti štetu kineskoj ekonomiji, koja je decenijama nudila stotine miliona jeftinih i obučenih radnika, koji su radili za kompanije sa Zapada. Odnosu Kine i Indije, u njihovoj borbi u kontekstu interesa Zapada, rijetka je karta na koju je Putin mogao igrati. Naime, približavanje Rusije i Kine, a koje traje od početka rata u Ukraniji, sigurno brine Modija. Podsjetimo da je Indira Gandhi „zaledila“ indijsku politiku nesvrstanosti i približila se Moskvi, nakon što su Washington i Peking otoplili odnose.


Proteklu godinu, paralelno sa razvijanjem rata u Ukrajini i udaljavanje Zapada od Rusije, Indija je na različite načine minirala rad BRICS-a i ŠOS-a. U prilog tome navedimo da te dvije organizacije nisu donijeli niti jednu odluku koja je podržala Rusiju u tom ratu. To je, nema sumnje, bila dobra vijest za Zapad, posebno za Washington. Nešto ranije, brazilski predsjednik Jair Bolsonaro, koji je pristalica Donalda Trumpa, radio je slično, pa je „ukrao“ nekoliko godina razvoja BRICS-a.


Dogovor koji je Biden postigao sa Modijem, a kojem je pogonsko gorivo indijski strah od kineske dominacije, jedan je od najvećih vanjskopolitičkih uspjeha sadašnje američke administracije. Da li će Putin to moći reći i za svoju administraciju biće poznato brzo, počevši od samita BRICS-a u oktobru, do moguće posjete Indiji naredne godine. Ukoliko se vide ponovo u oktobru, nakon ovoga julskog sastanka, kao i naredne godine, to će biti dokaz nove dinamike u odnosima „dragih prijatelja“ koji upravljaju velikim silama, koje pomno promišljaju poteze Washingtona i Pekinga.



Tekst je ranije objavljen na portalu PISjournal.




Comments


bottom of page