Broj mrtvih u napadima pobunjeničke grupe u kolumbijskoj regiji Catatumbo porastao je na šezdeset, saopštio je Ured za ljudska prava te zemlje, javio je sinoć BBC. Suparničke frakcije godinama se bore za kontrolu trgovine kokainom u regionu u blizini granice s Venecuelom.

Foto: Panorama Bogote, glavnog grada Kolumbije
Ured ombudsmana saopštio je da je najnovije nasilje uključivalo Oslobodilačku nacionalnu armiju (ELN), najveću oružanu grupu koja je još aktivna u Kolumbiji, i Revolucionarne oružane snage Kolumbije (Farc), koje su potpisale mirovni sporazum s državom 2016. godine.
Napadi su prekinuli primirje između gerilskih grupa, koje su bile u mirovnim pregovorima sa vladom.
Ured ombudsmana, vladina agencija koja nadzire zaštitu ljudskih i građanskih prava građana, ranije je izvijestila da je u nasilju poginulo četredest osoba. Navode da se mnogi ljudi, uključujući vođe zajednica i njihove porodice, suočavaju s „posebnim rizikom“ da budu kidnapovani ili ubijeni od strane ELN-a. Napominje da je nedavno oteto dvadeset ljudi, od kojih su polovina bile žene.
Ured je saopštio da je među ubijenima sedam potpisnika mirovnih sporazuma i Carmelo Guerrero, vođa Udruženja za seljačko jedinstvo u Catatumbu (Asuncat), lokalne grupe za zagovaranje.
Asuncat je u petak na društvenim mrežama napisao da Roger Quintero i Freiman Velasquez, članovi njegovog odbora direktora, nisu viđeni od prethodnog dana, te da sumnja da su ih otele naoružane grupe.
„U nekim zajednicama u regionu počinje se prijavljivati nestašica hrane, što pogađa lokalne zajednice“, napisala je kancelarija ombudsmana u subotu, dodajući da se vjeruje da je na hiljade ljudi raseljeno zbog nasilja. „Posljedice ovih događaja trpe starci, djeca, adolescenti, trudnice i osobe sa invaliditetom.“
„Catatumbo je ponovo umrljan krvlju“, napisalo je u petak Udruženje majki Catatumbo za mir.
„Razmijenjeni meci ne samo da su povrijedili one koji drže oružje, već i razaraju snove naših zajednica, razbijaju porodice i siju teror u ušima naše djece.“
Čini se da je Ured ombudsmana za najnovije nasilje okrivio ELN, koji je bio u mirovnim pregovorima s kolumbijskom vladom sve dok nisu obustavljeni u petak zbog nasilja u Catatumbu.
Predsjednik Gustavo Petro, koji je od svog izbora 2022. godine nastojao zaustaviti nasilje između oružanih grupa u zemlji, optužio je ELN za „ratne zločine“ i rekao da ta grupa „ne pokazuje spremnost za sklapanje mira“.
ELN je u izjavi od subote optužio Farc da je pokrenuo sukob ubijanjem civila, prenosi novinska agencija Reuters. Farc nije javno odgovorio na te optužbe.
U subotu je kolumbijska vojska objavila da šalje dodatne trupe u regiju u nastojanju da obnovi mir.
Comments