top of page

Trump otkrio planove za raketni štit „Zlatna kupola“ koji će braniti Sjedinjene Države

  • DS
  • May 21
  • 2 min read

Američki predsjednik Donald Trump otkrio je nove detalje o svom planu za sistem raketne odbrane „Zlatna kupola“ za zaštitu zemlje od napada, rekavši da bi trebao biti operativan za oko tri godine.


Foto: Ilustracija


Predsjednik je najavio početno finansiranje plana od 25 milijardi dolara, za koji je rekao da bi na kraju mogao koštati ukupno oko 175 milijardi dolara, javio je AFP.


„U kampanji sam obećao američkom narodu da ću izgraditi najsavremeniji raketni odbrambeni štit“, rekao je u Bijeloj kući. „Danas sa zadovoljstvom objavljujem da smo zvanično odabrali arhitekturu za ovaj najsavremeniji sistem.“


„Kada bude potpuno izgrađena, Zlatna kupola će biti sposobna da presreće rakete čak i ako budu lansirane sa drugih krajeva svijeta, pa čak i ako budu lansirane iz svemira“, rekao je Trump. „Ovo je veoma važno za uspjeh, pa čak i opstanak naše zemlje.“


Rekao je da će general američkih svemirskih snaga Michael Guetlein predvoditi napore i da je Kanada izrazila interes da bude dio toga jer „i oni žele imati zaštitu“.


Dok je Trump procijenio ukupni trošak na 175 milijardi dolara, Kongresni ured za budžet procijenio je cijenu presretača iz svemira za ograničeni broj interkontinentalnih balističkih raketa između 161 i 542 milijarde dolara tokom dvadeset godina.


Zlatna kupola ima šire ciljeve, a Trump je rekao da će „rasporediti tehnologije sljedeće generacije na kopnu, moru i svemiru, uključujući senzore i presretače iz svemira“.


Šef Pentagona Pete Hegseth, govoreći uz Trumpa, rekao je da je cilj sistema zaštita „domovine od krstarećih raketa, balističkih raketa, hipersoničnih raketa, dronova, bilo da su konvencionalni ili nuklearni“.


Rusija i Kina protive se Zlatnoj kupoli


Naziv Zlatna kupola potiče od izraelskog sistema protivvazdušne odbrane Gvozdena kupola koji je presreo hiljade raketa kratkog dometa i drugih projektila otkako je pušten u rad 2011. godine.


Sjedinjene Države suočavaju se s raznim raketnim prijetnjama, ali se one značajno razlikuju od oružja kratkog dometa za koje je izraelska Gvozdena kupola dizajnirana.


Pregled raketne odbrane iz 2022. godine ukazao je na rastuće prijetnje od Rusije i Kine. Peking smanjuje jaz s Washingtonom kada je u pitanju balistička i hipersonična raketna tehnologija, a Moskva modernizuje interkontinentalne raketne sisteme i razvija napredne precizne udarne rakete, navodi se u dokumentu.


Također se navodi da će prijetnja dronova, koji su odigrali ključnu ulogu u ratu u Ukrajini,  vjerovatno rasti, te se upozorava na opasnost od balističkih raketa iz Sjeverne Koreje i Irana, kao i na raketne i raketne prijetnje od nedržavnih aktera.


Rusija i Kina su ranije ovog mjeseca oštro kritikovale koncept Zlatne kupole kao „duboko destabilizujući“, rekavši da riskira da svemir pretvori u „bojno polje“.


On „eksplicitno predviđa značajno jačanje arsenala za izvođenje borbenih operacija u svemiru“, navodi se u saopštenju koje je Kremlj objavio nakon razgovora između dvije strane.


Sjedinjene Američke Države su posljednjih godina stekle vrijedno iskustvo iz stvarnog svijeta u odbrani od raketa i dronova.


U Ukrajini su američki sistemi korišteni za suprotstavljanje naprednim ruskim raketama, dok su američki avioni i ratni brodovi prošle godine pomogli u odbrani Izraela od iranskih napada i više puta obarali rakete i dronove koje su lansirali jemenski pobunjenici Husi, koje podržava Teheran.




Comments


bottom of page